top of page

Kardynał Jorge Bergoglio nowym papieżem


OJCIEC ŚWIĘTY FRANCISZEK    13 marca 2013 19.06

Kardynałowie wybrali następcę Benedykta XVI - nowym papieżem został kardynał Jorge Bergoglio, który przyjął imię Franciszek. Parę minut po 19.00 nad Kaplicą Sykstyńską pojawił się biały dym, wybór nowego papieża ogłosiło też bicie dzwonów w rzymskich kościołach.

Jorge Mario Bergoglio ma 76 lat. Jest jezuitą. Był arcybiskupem Buenos Aires i Prymasem Argentyny. Brał udział w sesjach Światowego Synodu Biskupów w Watykanie, w tym w sesji specjalnej poświęconej Kościołowi w Ameryce w listopadzie i grudniu 1997 roku.

W lutym 2001 roku Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej, nadając tytuł prezbitera S. Roberto Bellarmino. Kardynał Bergoglio był wymieniany w gronie tzw. papabile, potencjalnych faworytów do następstwa po zmarłym w kwietniu 2005 roku Janie Pawle II.

W latach 2005-2011 był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Argentyny.

Urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires. Studiował w seminarium w Villa Devoto koło Buenos Aires. 11 marca 1958 roku wstąpił do zakonu jezuitów i kontynuował naukę w zakonnych domach studiów. W nowicjacie w Chile zgłębiał nauki humanistyczne, w Colegio Maximo San José w San Miguel koło Buenos Aires obronił licencjat z filozofii, w Colegio de la Immaculada w Santa Fe studiował literaturę i psychologię, a w Colegio del Salvador w Buenos Aires teologię.

Święcenia kapłańskie przyjął 13 grudnia 1969 roku, a ostatnią profesję złożył 22 kwietnia 1973 roku. Był mistrzem nowicjatu w Villa Barilari, profesorem Wydziału Teologii i rektorem Colegio Maximo San Jose w San Miguel, członkiem konsulty prowincji zakonnej San Miguel, prowincjałem Argentyny. Po pobycie w Niemczech pełnił funkcję dyrektora duchownego Colegio del Salvador w Cordobie i ponownie rektora Colegio Maximo San José w San Miguel.

20 maja 1992 roku został mianowany biskupem pomocniczym Buenos Aires, sakry biskupiej udzielił mu 27 czerwca 1992 arcybiskup Buenos Aires kardynał Antonio Quarracino. W 1997 roku promowany na arcybiskupa-koadiutora tej archidiecezji, objął rządy 28 lutego roku następnego, po śmierci kardynała Quarracino. W listopadzie 1998 został jednocześnie ordynariuszem dla wiernych rytów orientalnych, mieszkających w Argentynie, bez własnego ordynariusza. Pełnił funkcje Wielkiego Kanclerza Katolickiego Uniwersytetu Argentyny oraz wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Argentyny.

Kilkadziesiąt minut po pojawieniu się białego dymu kardynał protodiakon Jean-Louis Tauran zbliżył się do loggii Bazyliki św. Piotra i wypowiedział formułę: "Ogłaszam Wam radość wielką. Mamy papieża!" a następnie podał imię i nazwisko oraz jakie imię sobie przybrał 266. Ojciec Święty.

Na placu świętego Piotra są tłumy wiernych, które oczekiwały na wybór papieża. Słychać oklaski, bicie dzwonów i skandowanie wiernych. Niektórzy tańczą i skaczą z radości. Nad głowami widać flagi wielu krajów, w tym także polską. Wszyscy z niecierpliwością czekają, kto pojawi się w słynnym balkonie Bazyliki Watykańskiej.

Radio Watykańskie poinformowało, że 115 kardynałów wybrało papieża w piątym głosowaniu.

 

Habemus papam!.Kardynał Jorge Bergoglio został papieżem. Przyjął imię Franciszek    F- jak imie nowego papieza Francesko

13 -03- 2013. środa godzina 19.06 Rzym HABEMUS PAPAM  SANTO PADRE FRANCISZEK

Piersze zdjecia z tej jedynej chwili ogloszenia Nowego Papieza z Telewizją TRWAM

Kardynał Jorge Mario Bergoglio był arcybiskupem Buenos Aires. Ma 76 lat, studiował chemię, literaturę i psychologię. Mówi biegle po hiszpańsku, włosku i niemiecku. W czasie konklawe, które w 2005 roku wybrało Josepha Ratzingera, był jego najpoważniejszym rywalem. Jest pierwszym w historii Kościoła katolickiego jezuitą wybranym na papieża.

 

Zdjęcie

Jorge Mario Bergoglio /MARCO LONGARI / AFP FILES / AFP /
Jorge Mario Bergoglio
/MARCO LONGARI / AFP FILES / AFP /
 

Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, jako jedno z pięciorga dzieci kolejarza włoskiego pochodzenia. W przeciwieństwie do większości purpuratów zdecydował się na kapłaństwo dopiero po studiach chemicznych. Do Zakonu Jezuitów wstąpił mając 22 lata. W latach siedemdziesiątych zarządzał argentyńską prowincją zakonu. Już 4 lata po wyświęceniu w 1969 roku okrzyknięto go "głową argentyńskiego Kościoła".

 

Kardynał protodiakon ogłasza wybór nowego papieża [CNN/X-NEWS]

 
 

Biskup Bergoglio dał się poznać wiernym jako skromny i uciekający od luksusów oraz stanowisk hierarcha. Kiedy w 2001 roku Jan Paweł II mianował go kardynałem, przekonał Argentyńczyków, by nie przylatywali do Rzymu na związaną z tym ceremonię. Poprosił wiernych o to, by pieniądze przeznaczone na bilety ofiarowali biednym. Po objęciu urzędu nie przeprowadził się do biskupiej rezydencji, ale wybrał dla siebie małe i skromne mieszkanie, w którym sam gotował obiady. Nie chciał korzystać z szofera, ale zdecydował się na podróże komunikacją miejską.
 

 

Nowy papież na balkonie bazyliki św. Piotra [CNN/X-NEWS]

 
 

Inaczej niż wielu duchownych z Ameryki Łacińskiej Bergoglio stawia nacisk przede wszystkim na duchową stronę chrześcijańskiego powołania. Jest blisko związany z ruchem "Komunia i Wyzwolenie", aktywnym również w Polsce. Daleki mu do lewicującej teologii wyzwolenia, która jest popularna w Ameryce Południowej. Uważany jest za zdecydowanego konserwatystę i wielkiego intelektualistę. Nie jest jednak pozbawiony wrażliwości społecznej. Kilkanaście lat temu odwiedził hospicjum chorych na AIDS, gdzie umył stopy dwunastu pacjentom. Bardzo ostro krytykował władze Argentyny za przyzwolenie na to, by rosły nierówności i rozwijała się korupcja. Sprzeciwił się też zalegalizowaniu przez władze w Buenos Aires małżeństw homoseksualnych, podkreślając, że dzieci mają prawo do tego, by wychowywali je ojciec i matka. Nie prezentował już tak zasadniczych sądów na temat antykoncepcji. Stwierdził, że można ją akceptować, jeśli pozwala uniknąć rozprzestrzeniania się AIDS.
 

Następca Benedykta XVI nie był uwikłany w żaden z licznych skandali, które w ostatnich latach wstrząsnęły Watykanem. Kontrowersyjny aspekt życiorysu nowej głowy Kościoła związany jest z czasami, kiedy w Argentynie rządziła junta wojskowa generała Videli Redondo. Nie do końca wiadomo, jaki był w tym czasie jego stosunek do reżimu. Doszło wręcz do tego, że w 2005 roku Bergoglio został oskarżony o współpracę przy porwaniu przez wojsko dwóch jezuitów. Rzecznik kardynała stanowczo zaprzeczał tym oskarżeniom. Ostatecznie cała sprawa nie zaszkodziła wizerunkowi hierarchy.

 
 
Jorge Mario Bergoglio

1. Lubi podróżować autobusem.
2. Żyje z jednym płucem. Drugie usunięto mu z powodu zakażenia, gdy był nastolatkiem.
3. Jest synem włoskiego kolejarza.
4. W młodości chciał zostać chemikiem.
5. Uważa, że zgoda na prawo homoseksualistów do adopcji jest formą dyskryminacji wobec dzieci. Jednocześnie jest zdania, że prezerwatywy "mogłyby być dozwolone", by zapobiec zakażeniom.
6. W 2001 roku umył i ucałował w hospicjum stopy pacjentów chorych na AIDS.
7. Biegle włada językiem włoskim, hiszpańskim i niemieckim.
8. Do tej pory mieszkał w małym mieszkaniu, unikał pobytu w oficjalnej rezydencji biskupiej.
9. Zaapelował do Argentyńczyków, by nie podróżowali do Rzymu, gdyby został wybrany na papieża. Polecił im, by zamiast tego przekazali pieniądze ubogim.
10. Uznaje się go za kardynała, który w 2005 roku był kandydatem na nowego papieża i przegrał w czasie konklawe z Benedyktem XVI.
11. Chociaż konserwatywnie podchodzi do doktryny Kościoła, krytykuje księży, którzy nie chcą chrzcić dzieci urodzonych przez samotne matki.

Dość nie typowe zdjecia Psikusy Papieza Franciszka  1 obrazek pontyfikalny włoski 2 Pierszy podpis papieski 3 zdjecie Anioła na niebie w Kanadzie w dniu wyboru na tron Piotrowy.4 arykół jak papiez ucieka swojej ochronie 5 zdjecia w Autobusie

PAPIEŻ FRANCISZEK, UCIEKA SWOJEJ OCHRONIE...

Jak donosi nasz korespondent z Watykanu, Ojciec Święty FRANCISZEK, dzisiaj ponownie zaskoczył ochronę osobistą...
Papież miał zgodnie z planem opuścić Dom Św. Marty o godz 8.50, przygotowany...m "papamobile", jednak wymknął się On, niepostrzeżenie dużo wcześniej i udał się pieszo przez przedsionek bazyliki Św. Piotra i depozyt bagaży bezpośrednio na Plac Św. Piotra...


Papieża zauważono dopiero gdy zbliżył się do osób które wchodziły właśnie do sektora San Paolo. W tym samym czasie ochrona papieska i samochód papieski czekali nadal pod Domem Św. Marty na "swojego" papieża FRANCISZKA...

Na szczęście jest to niewielka odległość, więc samochód papieski, z piskiem opon dociera na miejsce po kilku minutach... Ojciec Święty wsiada do "papamobile" i bez ochrony, w asyście tylko Żandarmerii Watykańskiej, wyrusza na plac... zdezorientowanie było ogromne, Policja watykańska w popłochu krzyczy "On już tutaj jest... zamykajcie natychmiast sektory... On tu jedzie... Co On tutaj robi?"

Przejazd był wielką niespodzianką dla wszystkich... "papamobile" objeżdża sektor SAN PAOLO (Św. Pawła), kieruje się pod ołtarz, w między czasie biegiem docierają w to miejsce Fotografowie papiescy i ochrona...
Następnie papież FRANCISZEK... już w miarę zgodnie z programem, ponownie jedzie tą samą trasą wokół sektora SAN PAOLO, a następnie kieruje się w najdalsze sektory... nie tylko tam gdzie była przygotowana trasa przejazdu... samochód papieski wyjeżdża na ulicę przed Placem Św. Piotra, gdzie oczekują go wierni, są odgrodzeni tylko zwykłymi metalowymi barierkami... ochrona w takiej sytuacji jest postawiona w najwyższy stan gotowości.
Samochód papieski zatrzymuje się przed chorym chłopcem, papież FRANCISZEK wysiada z auta i idzie udzielić błogosławieństwa, oraz całuje chorego chłopca w czoło... samochód papieski jeszcze kilkakrotnie zatrzymuje się w kilku miejscach... Ojciec Święty błogosławi i całuje małe dzieci...
Gdy Ojciec Święty wraca pod bazylikę, oświadcza służbom bezpieczeństwa iż widział pierwsze sektory, przeznaczone dla korpusu dyplomatycznego na pół puste, natomiast daleko przy końcu placu zwykli wierni stłoczeni na stojąco... prawdopodobnie to papież FRANCISZEK nakazuje aby na wolne miejsca w sektorze VIP, wpuścić zwykłych pielgrzymów...
Słyszymy jak Żandarmeria Watykańska... jeden przez drugiego pyta co ma robić... ostatecznie zaszokowani zwykli ludzie w grupach po 50, 100 osób (razem około 1000 osób) są wprowadzani do sektora przeznaczonego dla Korpusu dyplomatycznego....
Był to "teraz" sektor, gdzie "teraz" zwykli ludzie siedzieli obok Ambasadorów, polityków, przedstawicieli władz...
Jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości, papież FRANCISZEK pokazał nam, jakiego od nas oczekuje kościoła... kościoła jednakowego dla wszystkich, kościoła bez podziału na biednych i bogatych... kościoła, jakiego pragniemy chyba MY wszyscy...
W rozmowie z oficerem Żandarmerii Watykańskiej, dowiaduję się że, papież FRANCISZEK od samego początku jest stanowczy, nie akceptujący sprzeciwu... określenie, tak się nie da, dla niego nie istnieje...

MARIO J.
Zobacz więcej

 

​wiadomoaci z Facebooka z portalu papiez Franciszek

Psikusy papieza Franciszka niusy.

Pojadę z chłopakami (kardynałami ) w autobusie.

Wszystkie prawa do stronki zastrzezone  autor Piotruś i Maria 2012-2013

  • s-facebook
  • c-youtube
  • S-Pinterest
bottom of page